Jak pomóc dziecku zdobywać lepsze oceny?

Rodzicom często zależy na jak najlepszych ocenach swoich pociech, ale nie zawsze pomoc w ich uzyskaniu jest prosta. Czasami dzieci nie są zwyczajnie w stanie osiągnąć lepszych wyników, ale nie oznacza to, że nie możemy znaleźć jakiegoś sposobu, żeby przynajmniej dany przedmiot był dla niego przyjemniejszy. Jako rodzice mamy swoje prawa i możemy zrobić wiele, aby nasze dziecko zaczęło radzić sobie w szkole lepiej.

Dowiedz się, czy nie potrzebuje pomocy

Pierwszym krokiem będzie dowiedzenie się, czy nasze dziecko w ogóle potrzebuje pomocy. Możesz pomyśleć, że skoro ma złe oceny, to na pewno coś jest nie tak, ale może to wynikać z lenistwa albo innych priorytetów. Może nasze dziecko woli skupiać się na jednym interesującym go przedmiocie, z którym wiąże przyszłość, a nie na wszystkich. A być może wcale nie ma problemu z samą nauką, ale nauczyciel cały czas stara się mu udowodnić, że jest gorszy od reszty klasy i poluje, żeby wlepić mu kolejną ocenę niedostateczną. Czasami problemem nie jest nauka, a jakiś czynnik, który nie wiąże się z nią bezpośrednio.

Zastanów się nad ustanowieniem nagród

Niektórzy rodzice sięgają po to specyficzne rozwiązanie, kiedy widzą, że dzieci są zdolne, ale zwyczajnie im się nie chce. W ten sposób co prawda uczymy nasze dziecko, że to dla nas oceny są ważne, ale jednocześnie nagradzamy je za ciężką pracę. Na starsze dzieci świetnie działają nagrody pieniężne, ale często rodzice nie chcą się na nie decydować. Możemy dać mu jedną większą nagrodę na koniec roku szkolnego, na przykład za przyniesienie świadectwa z paskiem albo coś mniejszego, na przykład wyjście do kina za każdą ocenę powyżej konkretnego progu. To bardzo efektywny sposób, niestety ma też całkiem sporo wad.

Porozmawiaj z nauczycielami, którzy stanowią problem

Jeśli to nauczyciel jest naszym głównym problemem, to jako rodzic możesz zażądać z nim rozmowy. Możesz się też dowiedzieć, czy inni uczniowie mają z nim podobny problem. Wtedy całą grupą oficjalnie zawiadomcie wychowawczynię dzieci, a jeśli to z nią jest problem, dyrektora szkoły. Jeśli to nic nie da, możecie wejść na drogę formalną. Często zdarza się, że nauczyciel znacznie przekracza swoje kompetencje i wyrządza psychiczną szkodę naszym pociechom, nawet o tym nie wiedząc. Im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa, że uraz nie zostanie z naszym dzieckiem na dłużej, a nauczyciel już nikogo nie skrzywdzi.