Jakie cechy cenią sobie pracodawcy?

Pracownik musi mieć nie tylko umiejętności, bo o to dziś na rynku nie trudno. Pracodawca chce często, żeby jego zespół wykazywał pewien zbiór cech, który nie tylko będzie do siebie pasował, ale także zapewni mu najlepsze możliwe wyniki. Nie wystarczy udawać na rozmowie o pracę, że się je posiada, bo działania dla konkretnej jednostki szybko weryfikują pracownika. Na szczęście cechy można w sobie wyćwiczyć.

Pracodawcy cenią sobie oczywiście pracowitość, ale w znacznie szerszym sensie, niż tylko oddawaniu zleconej pracy na czas. Chodzi nie tylko o wypełnianie swoich obowiązków, ale także robienie tego z najwyższą starannością. Dla wielu przedsiębiorstw ważniejszy od czasu, w jakim wykonuje się dane zadania, jest ich jakość. Po niedokładnym pracowniku trzeba posprzątać, najczęściej płacąc dodatkowo osobie z zewnątrz. Pracowity pracownik wykonuje więc swoje obowiązki z dbałością o szczegóły, pamiętając, że pracuje nie dla pracodawcy, ale na swoje dobre imię w branży.

Coraz częściej od pracowników wymaga się umiejętności społecznych. Czasami wystarczy, żeby dogadywał się dobrze ze swoim zespołem, z którym pracuje na co dzień, a czasami będzie musiał wykorzystać je w rozmowie z klientem. Trzeba pamiętać, że w ich skład wchodzi unikanie i zażegnywanie konfliktów, sprawne przekazywanie informacji oraz koordynowanie wspólnej pracy. Kiedy zespół sobie z tym nie radzi, pracodawca zaczyna tracić, nie tylko z powodu mniejszej ilości wykonanej pracy, ale także dodatkowych pieniędzy, które musi wydać, aby uspokoić zespół lub znaleźć na jego miejsce nowe osoby.

Istotną umiejętnością pracownika musi być samodzielna organizacja pracy. Nawet jeśli siedzi on w biurze cały dzień i pracodawca dokładnie mówi mu, co ma robić po kolei, musi wykazać się samodzielnością. Jeśli jakieś zadanie musi być wykonane w konkretnym czasie, to pracownik musi dać z siebie wszystko, żeby mu się to udało. W tym celu konieczna jest znajomość swoich umiejętności i wad oraz zarządzanie nimi w taki sposób, aby pracodawca wyraźnie dostrzegł te pierwsze i nie zauważył drugich. Jeśli nie będzie w stanie tego zapewnić, jego kariera nie będzie rozwijać się w zawrotnym tempie.