Dlaczego dzieci powinny uczęszczać na sportowe zajęcia pozalekcyjne?

Ludzki organizm ma naturalną potrzebę ruchu, która to potrzeba powinna być na bieżąco zaspokajana. Nietypowa agresja występująca u dziecka i jego nadmierne pobudzenie mogą wynikać bowiem nie z ciężkiego charakteru, a właśnie z niedoboru aktywności fizycznej. Sportowe zajęcia dla dzieci przysłużą się uwalnianiu skumulowanej energii. Pomogą wyładować złość, frustrację i różne inne negatywne emocje, a przy tym zawsze będą pozytywnie nastrajać i zachęcać do pracy nad własnym ciałem i własną sprawnością.

Ruch to podstawa zdrowia

Regularny ruch, praktykowany pod okiem dobrego trenera, na pewno wpłynie też pozytywnie na postawę malca. Gimnastyka, taniec i zajęcia rytmiczne są doskonałymi narzędziami do naturalnego korygowania wad postawy, takich jak skolioza czy też przesadne garbienie się. Każdy ruch wzmacnia mięśnie, które mają za zadanie utrzymywać ciało w pionie. Brak ćwiczeń i brak jakiejkolwiek dodatkowej aktywności w ciągu dnia bardzo często staje się przy tym jedną z głównych przyczyn szerzącej się plagi nadwagi i otyłości wśród dzieci.

To, że warto zapisać malca na sportowe zajęcia pozalekcyjne, dla rodziców powinno być oczywiste. Poprzez pokonywanie własnych barier, wypracowywanie kolejnych rekordów i naukę nowych ruchów maluch zdobywa wewnętrzną naturalną pewność siebie i przekonuje się, że gdy tylko czegoś naprawdę chce, jest w stanie to osiągnąć za sprawą ciężkiej pracy i włożonego wysiłku. Może także zainteresować się sportem na poważnie i chętniej w przyszłości korzystać z takich rozrywek jak np. park linowy. Sport kształtuje charakter, uczy determinacji i wyrabia w człowieku spore pokłady cierpliwości. Najmniejszy nawet sukces potrafi zmotywować do tego, by dalej brać czynny udział w zajęciach i jeszcze mocniej się do nich przygotowywać.

Czasami jednak rodzice ze względów finansowych po prostu nie mają takiej możliwości, by zapisać swoją pociechę na prywatne sportowe zajęcia pozalekcyjne, jednak wtedy pozostaje im zawsze skorzystanie z zajęć organizowanych chociażby przez szkołę. Wbrew pozorom takie szkolne lekcje dodatkowe nie są wcale rzadkością, a bardzo często mają one charakter sportowy i polegają na wspólnym graniu w piłkę nożną czy też siatkówkę.