Jak wykorzystać internet do nauki?

Wszyscy od lat powtarzają nam, że internet to doskonałe miejsce do pogłębiania swojej wiedzy i faktycznie się takie wydaje. Ale nikomu nie chce po szkole siadać się przed monitorem, odpalać Wikipedię i szukać losowych artykułów, które mogłyby pogłębić naszą wiedzę na jakiś temat. Nie dość, że jest to bez sensu, to zapewne i tak niczego nie zapamiętamy, więc po co w ogóle próbować?

Uczenie się nie to samo, co czytanie o czymkolwiek. Aby porządnie wykorzystać potencjał internetu, musimy wiedzieć dokładnie, czego chcemy się nauczyć, a więc również czego szukać. I nie, Wikipedia nie jest dobrym sposobem na pogłębianie swojej wiedzy. To encyklopedia, a nie kompletne kompendium wiedzy na wszelkie skomplikowane tematy. Jeśli chcemy się w coś wgryźć i naprawdę zacząć się kształcić w konkretnym temacie, to musimy poszukać stron i blogów prowadzonych przez prawdziwych ekspertów.

Laik będzie szukał czego innego, niż osoba znająca się już na temacie, nie mówiąc już o hobbyście. Strony, które będziesz przeglądać, muszą być dostosowane do twojego poziomu. Jeśli będziesz czytał naukowe artykuły zajmujące się szczególnymi elementami danej gałęzi, to jest spora szansa, że nie zrozumiesz ani słowa, a nauka bardzo szybko przestanie być dla Ciebie przyjemna. Na wszystko przyjdzie czas. Zacznij od wejścia na tematyczne grupy albo sprawdzenia blogów osób, które zajmują się czymś od niedawna. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, bo na razie nie umiesz przecież pływać.

Internet to również nowe kontakty. Jeśli się czegoś uczysz, skontaktuj się z osobami, które już trochę znają się na temacie. Dzięki temu dowiesz się od odpowiedniej osoby, jakie książki na początku warto przeczytać albo jaki sprzęt będzie najlepszy dla Ciebie. Do tego masz szansę na uzyskanie dostępu do większego grona osób interesujących się tym samym, a przebywanie w ich towarzystwie korzystanie wpłynie na twoją wiedzę. Słuchaj uważnie i pytaj, kiedy jesteś czegoś ciekawy. Każda osoba może wnieść do twojego życia potrzebną Ci wiedzę, nie lekceważ więc nikogo i staraj się zdobywać nowe kontakty.

1 thought on “Jak wykorzystać internet do nauki?

  1. Sama Wikipedia to potężna dawka stale aktualizowanej wiedzy w internecie. Najprawdopodobniej również najrzetelniejsza strona.

Comments are closed.