Jak nauczyć się nowej umiejętności szybciej?

Wakacje to doskonały czas na nauczenie się czegoś nowego, ale mamy wtedy ograniczony czas. Jeśli chcesz produktywnie wykorzystać każdy dzień, musisz dokładnie zaplanować sobie, jakiej wielkości partie materiału chcesz przyswajać. Pamiętaj, że nowe umiejętności to nie tylko praktyka, ale także masa teorii, bez której możesz popełniać oczywiste i spowalniające Cię błędy. A wiedzę trzeba u siebie cały czas utrwalać.

Szukaj sposobów na wprowadzenie wiedzy w życie

Nic nie pomaga nam szlifować nowych umiejętności tak, jak ćwiczenie ich w prawdziwych warunkach. Jeśli uczysz się nowego języka, szukaj okazji, żeby w nim z kimś porozmawiać albo wymienić się z taką osobą korespondencją. To dotyczy każdej nowej rzeczy. Jeśli będziesz uczyć się czegoś tylko teoretycznie albo wszystkie zadanie będziesz wykonywał w kontrolowanych, szkolnych warunkach, to cała nauka będzie znacznie dłuższa i monotonna. Znacznie lepiej utrwalisz u siebie to, co potrafisz, kiedy nowe umiejętności będziesz faktycznie wykorzystywać. Nie bój się, że jeszcze nie opanowałeś ich w wystarczającym stopniu, praktyka czyni mistrza.

Utrwalaj w głowie to, co już wiesz

Utrwalanie wiedzy to klucz do zatrzymania jej w naszej głowie na dłużej. Bardzo często możemy to zaobserwować na uczniach w szkole. Uczą się czegoś szybko do sprawdzianu, zdają, a potem zupełnie zapominają cały materiał. Gdyby jednak tydzień przed sprawdzianem zaczęli systematycznie powtarzać, to nie tylko cały proces byłby dla nich przyjemniejszy i mniej stresujący, ale także wiedza zostałaby z nimi na dłużej. Utrwalać możemy w najróżniejszy sposób, przez ponowne rozwiązywanie tych samych zadań albo powtarzaniu sobie umianych już słówek. Dzięki temu będziesz pamiętać wszystko długo po zakończeniu nauki.

Nie popadaj w rutynę z nauką

Rutyna to najczęściej powód, przez który uczniowie nie lubią się uczyć. Codziennie robimy to samo o tej samej porze. Jeśli uczysz się sam, masz możliwość kreatywnego zaplanowania sobie całego procesu, dzięki czemu nie stwierdzisz po czasie, że się wypaliłeś. Jeśli coś sprawia Ci dziś przyjemność, nie możesz dopuścić do tego, żeby rutyna ją zabiła. Kiedy czujesz, że zaczynasz się nudzić, po prostu zmień sposób nauki albo zrób sobie chwilową przerwę, ale nie na tyle dużą, żeby się zniechęcić. Dzięki temu unikniesz porzucenia nauki nowej umiejętności tylko dlatego, że wprowadziłeś się w szkolny rytm.