Po co tak naprawdę Ci nawyki?

Nawyki wyrabia się po to, żeby coś dzięki nim osiągnąć. Mówi się o nawykach milionerów, o zdrowych nawykach, ale nikt tak naprawdę nie zwraca uwagi na samą ideę nawyków. To w nich bowiem tkwi sekret produktywności, skupiania się na swoich celach i utrzymaniu swojego tempa. Jeśli nie wiesz do końca, po co Ci te wszystkie powtarzające się w kółko czynności, koniecznie zapoznaj się z tekstem poniżej.

Każdy nawyk powinien mieć jakiś konkretny cel. Na przykład chodzisz na siłownię, żeby schudnąć albo żeby zbudować sobie idealną sylwetkę, odżywiasz się zdrowo, żeby dłużej żyć w najlepszej formie i codziennie czytasz trzydzieści stron poradników, żeby wyciągać z nich ciekawą wiedzę. Wszystko to składa się na twój styl życia, który pielęgnujesz i z którym się utożsamiasz. Kiedy coś Ci się nie podoba, po prostu zmieniasz nawyk, nawet jeśli trwa to dłużej, niż zamierzyłaś. Tymczasem same nawyki dają Ci to, o czym zazwyczaj nie myślisz, szczególnie jeśli codziennie przychodzą Ci z łatwością i same chcą się wykonywać.

Nawyki to to, co utrzymuje twoje postępy. Kiedy masz mniej produktywny dzień, nie chcesz niczego robić i nie możesz się do niczego zmusić, to nawyki przekonują Cię do zrobienia tego, co jest dla Ciebie ważne. Nawet jeśli danego dnia nie robisz postępów i nie przybliżasz się do postawionego sobie celu, to jednocześnie się od niego nie oddalasz. Pójście na siłownię i przygotowanie sobie zdrowego posiłku to nie tylko czynności, które zmieniają twoje życie, ale także pozwalają Ci zachować je w dokładnie takiej formie, jaka Ci odpowiada. Te z nich, które uważasz za najważniejsze prędzej czy później i tak wykonasz.

Siła nawyku jest twoją siłą. Dlatego co jakiś czas zastanawiasz się, jakie nawyki Ci nie pasują i starasz się je wyeliminować. Takie zachowanie cechuje osoby silne psychicznie. Dzięki nawykom ćwiczysz więc także swoją siłę woli i pracujesz nad sobą. Już sam proces wykształcania ich i zrywania z nimi zmienia twoją osobowość i pozwala Ci stawać się lepszą wersją siebie. Nie lekceważ więc nigdy tego, co jest dla Ciebie ważne. Być może na początku konkretne czynności będą przychodziły Ci z trudem, ale im częściej będziesz do nich wracać, tym szybciej staną się prawdziwą i istotną częścią Ciebie.

Bardzo ważne są nie tylko pojedyncze nawyki, ale cały ich grupy. Kilka pasujących do siebie czynności jest w stanie zmienić całe twoje życie, nawet jeśli na razie tego nie odczuwasz. Zmiana będzie bardzo stopniowa, ale na tyle widoczna, że po kilku miesiącach będziesz nie do poznania. Jeśli wykształcisz w sobie pozytywny nawyki, które będą Ci odpowiadały, przekonasz się, jak wiele mogą zmienić na lepsze w twoim życiu.